AZERBAYCAN-TÜRKİYE SİYASİ MÜNASEBETLERİ

Prof. Dr.Yahya Taşdelen

 Hele şükür, türklük düşmanı ermeni sempatizanı fransa cumhurbaşkanı SARKOZİNİN, Türkiye cumhuriyeti devletine yaptığı iftiralara Azerbaycan hükümet sözcüsü ALİ HASANOV cebap vermiş, bu cevap Azerbaycanın tarafsız görüşünü iletmekle, Türkiye-Azerbaycan siyasilerini mutlu etmiştir. Her ne kadar Karabağ ve işgal altındaki torpaklarımızın geri alınması için sayın İLHAM ALİYEV DUYGUSALLIĞI bir tarafa bırakarak, rahmetli babasının TEK MİLLET İKİ DEVLET anlayışını hatırlayınca, harici siyaset hakkında beyanatta bulunmanın vesika deyerinde olduğunun farkına varmıştır.

Siyasilerin ağzından çıkan sözler vesika deyerindedir. O sözlerin geriye dönmesi fizik kaidelerince de mümkün görülmemektedir.

Türkiye-Azerbaycan münasebetlerinde zaman-zaman ufak-tefek pürüzler, gerginlikler olsa dahi, umumiyetle, dostluk ve kardeşlik devam etmektedir. Bu durum sosyal, ekonomik ve siyasi sahada pozitif seviyelere ulaşmıştır.

Son zamanlarda Azerbaycan, dış politikasında deyişme sinyalleri vermekte ve RUSYAYA yakınlaşmaya önem göstermektedir.

Hele İSRAİL-TÜRKİYE münasebetleri, bu soğumayı hızlandırmıştır. Kronik Karabağ sorunu Türkiye münasebetlerine menfi etki etmektedir. Ancak bunun geçici olduğuna inanılmaktadır. Ama BU ANDA AZEBAYCANDA KGB HEGOMANYASI VE SOVYETÇİ BİR

ZİHNİYET HÜKÜM SÜRMEKTEDİR.

Azerbaycanda varlığı ile yokluğu belli olmayan HARİCİ İŞLER NAZIRLIĞI zaten dış siyasette SIFIR not almış bulunmaktadır. Harici işler nazırlığına sessizlik hakim olmuş. Türkçede bir söz var “HER ŞEY KARMAN-ÇORMAN OLMUŞ, CENAZE AŞURESİNE DÖNMÜŞTÜR.”

DİYER KABİNE üyeleri gibi “salla başını, al maaşını” felsefesi hakim olmuştur.

Hele işe bakın ki, millet vekili GANİRE PAŞAYEVA AĞZI çok laf yatığı için, hariçte dış politika üzerine bol-bol gayri-ciddi laflar etmektedir.

Bu bayan millet vekili acaba, kimlerin adına konuşmaktadır, bu da meçhuliyet arzetmektedir.

Bilmiyorum, nereden aklıma geldi, bir tarihte dünyanın en güzel kadınlarından  olan BİR MATAHARİ VARDI. ALMANLAR VE FRANSIZLAR

TARAFINDAN ÇOK SEVİLİRDİ, AMA İKİ TARAFA AjanLIK YAPIYORDU. Cezasını kurşuna dizilerek ödedi. Bu anekdotu hiç bir kimseyi itham etmeden yazdım.

HARİCİ SİYASETTE TÜRKİYEYİ KAYBETMEK,TAM ANLAMİLE İFLASTIR. DIŞ MÜNASEBETLERİMİZE İNŞALLAH AKLI SELİM HAKİM OLACAKTIR.

“Xural” qəzeti,

il 9, sayı: 063 (473), 18 oktyabr 2011

Əlaqəli məqalələr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

Back to top button