Demokrasi yazın gelmesi kadar güzeldir…

evez zeynallı Erdoğan artık diktatör değil!

Önceki yazımı şu cümleyle başlamıştım: “Türkiye ve Türk Milleti tarihinin hiçbir zamanında dikta rejimine boyun eğmemiştir. Zaman zaman onu yolundan çıkarmaya çalışanları da nasıl tokatladığını tarih bin kere yazıyor. Haziranın 7’de de öyle olacağını düşünüyorum.”
Öyle de oldu. Türk milleti demokrasi tokadını indirdi ve etki o derecede büyük oldu ki, galipler mağlup oldular.
Türkiye çok uzun süre koalisyonlarla idare edildi. Kötüye kullanımlar oldu, millet yoruldu ve bir günün içinde kararını verdi: Türkiye tek parti tarafından yönetilecekti. Öyle de oldu. Ama tarih bir kez daha kanıtladı ki, Türkiye’yi idare eden zihniyet çağın gereksinimlerini doğru anlayamadı. Tek parti iktidarının verdiği sınırsız gücü, milleti sindirmeye, basını susturmaya, medya gruplarını satın almaya yöneltince, Türk Milleti yerinden kıpırdamaya başladı ve… Sonuç ortada.
Başkanlık rejimi ABD’de çalışıyor. ABD’nin kurucu başkanları öyle istediler ve öyle yaşadılar. ABD’nin kurucu babalarından George Washington görev süresini bitirdikten sonra inzivaya çekildi ve çiftçiliğiyle uğraştı. ABD öyle cumhurbaşkanları sayesinde bir dünya devleti oldu. Şimdi de öyledir. Hak ve özgürlükler de demokrasi kuralları içinde var olan böyle büyük devletlerden geldi. Şimdi de öyledir…
Maalesef, şimdilik biz bunu yapamıyoruz. Demokrasileri ve demokrasilerin işleyiş mekanizmalarını hala tam anlayamıyoruz. O bakımdan da yanlış yapıyoruz ve şükür ki, yanlışlarımızı düzelten büyük Türk milleti var! Türk milletinin sağduyusu olmasaydı, bu seçimi de Erdoğan’ın takımı götürseydi, yüzde 51, ya da Allah muhafaza, yüzde 55 nispetinde oy alsaydı, ne yapardık?! İşte o zaman Türk milleti yok olmaya yüz tutacaktı. Olmadı. Türk milleti var olduğu müddetçe kazandığı en büyük başarıya – seçim sandıklarına gitti ve Erdoğan’ın hırs ve ihtiraslarına “dur” dedi.
Tamam. Artık Türkiye’de dikta rejimi fiyaskoya uğramıştır. Korktuğumuz olmadı: Türkiye Azerbaycan’ın yolundan gitmedi. Sayın Erdoğan’ın merhum Haydar Aliyev’den, onun biricik oğlu İlham Aliyev’den öğrendikleri onun kendine kaldı. Kendine de kalsın…
Türk millet bir daha anlatmaya çalıştı ki, başkanlık sistemi – onu iyi anlamayanlar tarafından kurulamaz. Türk milleti mesaj verdi ki, aslında en iyi rejim de başkanlık, hiç olmazsa yarı başkanlık sistemine geçmektir. Ama bu takımla, diktaya meyilli bir parti ile bu, olmaz, olamaz. Dünyanın idare edilmesini, nasıl idare edildiğini öğrenmek lazım, uluslararası toplantılarda bağırmak çağırmakla milleti geleceğe götürmek, onun problemlerini halletmek olmaz. Mümkün değil.
Koalisyonlar zordur, çetindir. Kurulması da, yıkılması bir sürü sıkıntıya sebep oluyor. Millet çoğu zamanlar koalisyonlardan zarar görüyor, ama milletin seçimi budur. Kaçamazsınız. Kimin ne demesine ve istemesine rağmen, Türkiye kazanmıştır ve bu kazanımı korumak lazımdır. Kimin kimle koalisyon kurması da Türkiye’yi fazla etkilemez. Türk milleti yanlış yapanları cezalandırır. Tekrar seçim mi? Hiç korkmamak lazım! Bir daha, bir daha seçimlere gidilir gerekirse. “Demokrasilerde çare tükenmez” ve tek çare de sandıktır. Bunu herkesin iyice anlaması lazım.
Esas olan şudur ki, artık Erdoğan diktatör değil. Olamadı. Türk millet olanak tanımadı. En büyük başarı budur.
Seçimlerin ters sonuçlarına, PKK yanlıların büyük başarı kazanmalarına gelince, bu konuda belki başka bir yazıda düşüncülerimizi belirtebiliriz, ama burada şunu söylemekle yetinmek istiyorum. O oylar Türk milletinin diktatörlük tehdidi altında gösterdiği tepkidir. Yanlış kullanılsa, Türkiye için ciddi problemler meydana gelse, bölücülük teşvik olunsa, suiistimale yol verilse, millet tarafından geri alınacaktır ve bir daha barajı geçemeyecekler. “Türk milleti çalışkandır, Türk milleti akıllıdır” – sandıkta adamı (milletin oyunu yanlış istikamette kullanan partiyi) cezalandırmasını bilir. Erdoğan’a ders olmalı. Herkes Erdoğan’ın Türk milleti tarafından daha da cezalandırılacağını görecek. Üzerinde düşünmeli, düşünülmeli…
Şükür, Türkiye Azerbaycan olmadı; demokrasi yine galebe çaldı. Yine umut oldu Türkiye. Rahatladı Türkiye.
Demokrasi yazın gelmesi, çiçeklerin açması kadar güzeldir.
Gerisi efsane… (fasa-fiso)
avazzeynalli2015@gmail.com
Bakü, 19.06.2015
http://www.ozgursayfa.com/demokrasi-yazin-gelmesi-kadar-guzeldir-makale,173.html

Əlaqəli məqalələr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

Back to top button