Nərgiz Paşayeva AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib-SİYAHI
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Ümumi yığıncağı keçirilib.
AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən APA-ya verilən məlumata görə, Akademiyanın Rəyasət Heyətində keçirilən Ümumi yığıncaqda AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə, vitse-prezident və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətinin seçkilərlə bağlı qərarına əsasən elmi və ali təhsil müəssisələri tərəfindən AMEA-nın həqiqi üzvlüyünə 29, müxbir üzvlüyünə 143 namizəd irəli sürülüb.
AMEA-nın 2 may 2017-ci il tarixli Ümumi yığıncağında aşağıdakı alimlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvü seçiliblər:
AMEA-nın həqiqi üzvləri
№ Soyadı,adı, atasının adı, İxtisası
1. Məmmədov Yusif Əbülfət oğlu
2. Məmmədov Nazim Timur oğlu
3. Nəhmədov Ənvər Pirverdi oğlu
4. Məcidov Əjdər Əkbər oğlu – Kimyəvi kinetika və kataliz
5. Feyzullayev Əkpər Əkpər oğlu – Neft-qaz geologiyası
6. Qurbanov Fazil Səməd oğlu
7. Əli-zadə Validə Mövsüm qızı
8. Paşayeva Nərgiz Arif qızı
9. İmanov Muxtar Kazım oğlu
10. Cəfərov Nizami Qulu oğlu
11. Nağısoylu Möhsün Zellabdin oğlu
12. Səfərova Zemfira Yusif qızı
13. Axundova Nərgiz Çingiz qızı
14. Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu
15. Mustafayev Şahin Məcid oğlu
16. Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı
AMEA-nın müxbir üzvləri
Soyadı,adı, atasının adı, İxtisası
1. Mərdanov Misir Cumayıl oğlu
2. Mehdiyeva Səlimə İbrahim qızı
3. Sadıqov Əminağa Bəhmən oğlu – Kompüter elmləri
4. İbrahimov Vaqif Rza oğlu – Kompüter elmləri
5. Alıquliyev Ramiz Məhəmməd oğlu
6. Məmmədova Məsumə Hüseyn qızı
7. İsmayılov İsmayıl Mahmud oğlu
8. Səmədov Oqtay Əbil oğlu – Radiasiya materialşünaslığı
9. Qasımov Oqtay Kazım oğlu
10. Zeynalov Eldar Bahadur oğlu – Kimyəvi kinetika və kataliz
11. Əliyev Tofiq Abbasəli oğlu – Kimya (AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi)
12. Hüseynov Dadaş Ağa-Cavad oğlu – Neft-qaz geologiyası
13. Qasımov Elmar Mustafa oğlu
14. Musayev Əlişir Veys oğlu
15. Mamedov Arif Mamedoviç
16. Quliyev Əlövsət Gülüş oğlu – Aqrar elmlər
17. Novruzov Vaqif Seyfəddin oğlu – Botanika (AMEA-nınGəncə Bölməsi )
18. Araslı Nüşabə Həmid qızı
19. Mustafayev Tehran Əlişan oğlu
20. Əliyev Kamran İmran oğlu
21. Əlizadə Firəngiz Əliağa qızı
22. Qasımlı Musa Cəfər oğlu
23. İmanov Qorxmaz Cahangir oğlu
24. Bünyadzadə Könül Yusif qızı
25. Həsənli Oruc Qafar oğlu – Psixologiya ( AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi)