Sevil Nuriyeva yazır: “Rusiya və İranla qonşu olmaq”

Sevil Nuriyeva İsmayılov

snuriyeva@stargazete.com

İstanbul, “Star” qəzeti

 

Azerbaycan açısından baktığımızda bu komşuluk durumu, her fırtına öncesi ürkütücüdür. Rusya ile Azerbaycan’ın tarihsel bağları derindir zaten, bu nedenle çok güçlü altyapısı söz konusudur. Ukrayna ve Gürcistan’daki gibi buna karşı koymaya çalışan siyasi altyapı da var! Yani ABD desteklerse ve körüklerse, bu yapı sokak hareketine dönüşebilir. Peki, bu durum bizi nereye itekler? Tek kelimeyle “parçalanma”! Çünkü Rusya’nın 200 yıllık coğrafyanın tamamında, ayarı ile oynayacak kodları vardır. Ve bu kodları, İran’ın bölgedeki gücüne rağmen, dostu gözüken İran’a bile teslim etmez. Şimdi bir tarafta Rusya kodları, diğer tarafta İran derinlikte çalışmakta. Bu da yeni değil! Sovyetler Birliği döneminden Şia üzerinden gelenek haline getirilen İslami kodlar, İran’ı şimdi de Azerbaycan özelinde güçlü kılmakta. ABD bu ayarı oynatmak isterse, karşımıza dini ve mezhepsel kodlarla bu genişlemeyi kendinden uzakta bypass etmek isteyen İran çıkmakta! Ve elbette uzun zamandan beri Suudilerin, Vahabilik üzerinden yayılmacılığı gözardı edilmeyecek kadar dikkatle bakmamız gereken bir durumdur.

Fay hatları iyice birbirine girmiş durumda. ABD – İngiltere merkezli Batı İttifakı, endişe verici hareketlilik içinde. Almanya’nın çalışmalarını zinhar gözardı etmemek lazım. Kendinin bölgesel çıkarları, enerji hatları üzerindeki istekleri ve elbetteki yeni konjonktürel durumda, yeniden büyük jeostratejik masaya geri dönme çabası, onu biraz agresif çalışmalara itmekte. Uydu veya internet üzerinden yayın yapan mali kaynağı Almanya olan medya kuruluşları devrede. Görünen yüzünde Azerbaycanlılardan oluşan bu kurumların faaliyetine baktığınızda, ne hikmetse Türkiye’deki sokak olaylarında hatta Gezi eylemlerinde bile tuhaf bir şekilde körükleyen yayınları devreye soktu! Azerbaycan’daki bazı muhalif çevreleri özellikle Türkiye’deki seçimler döneminde veya 15 Temmuz darbe girişiminde cuntanın yanında yer alan beyan ve tavırları, Almanya destekli yayın kurumlarının haber politikaları haline getirilmesi dikkatleri çekti. Şimdilik isimleri vermeyeyim! İstanbul’daki belediye seçimlerini, adeta sıradan belediye başkanlığı durumundan çıkarıp Ekrem İmamoğlu’nun propaganda alanına dönüştürmesini de ne yazık ki naif görmemiz, bu şartlar ve yayıncılık anlayışı içerisinde mümkün değildir. Azerbaycan hattının Türkiye’deki hükûmet karşıtı fay hattına oturmak, Türkiye’deki iç politikada taraf haline getirtmek, Almanya merkezli medya kurumları üzerinden dizayn edilme gayreti, sıradan ve basit gözükmemeli!

Evet, Azerbaycan ciddi hat ve bu hattın hangi tarafa evirileceği önem arz ediyor. Tabii ki bölgesel güvenlik ve istikrar açısından buralara odaklanmak şarttır.

Ermenistan Başkanı Paşinyan’ın işgal altındaki Azerbaycan topraklarında yani Yukarı Karabağ’da savaş tetikleyici beyanlarını da popülist beyanlar olarak yorumlamamak lazım! Ermenistan içindeki Karabağlılar ekibi ile Ermenistan doğumlu Ermeniler arasında, ciddi iktidar savaşı da söz konusudur. Bu durumda kendine ortak arayan siyasi oluşumlar, Rusya veya ABD arasındaki kapışmada kendilerine rakip taraflarda destek aramakta. Bu da Karabağ’da hareketliliği zaman zaman devreye sokmakta. İç siyaset malzemesi olarak Karabağ konusu, ister Ermenistan’ın isterse Azerbaycan’ın vazgeçilmez kozu haline getirildi. Bu durumu İran ve Rusya da cidden kullanmakta.

Durumun vahameti şundadır ki; büyük güçlerin savaşı olduğunda, Kafkasya gibi stratejik bölgelerin içinde bulunduğu etnik veya dini zemin oynatılmakta. Ve bu fay hatları geleneksel durumdan farklı zemine kaydırılma çabasında. Azerbaycan’ın istikrarı bölgesel istikrar açısından hayatidir. Peki, bu istikrar hangi şartlarda bozulur? ABD veya Rusya isterse! Maalesef bu iki gücün savaşına, Azerbaycan alet edilirse ve iç siyaset malzemesi olarak siyasi yapılar, bu gerçeği doğru okumazlarsa, bilerek veya bilmeyerek Azerbaycan’ın parçalanmasına hizmet etmiş olurlar. Bu büyük savaşta en önemli argüman, halk ve devlettir. Ve bu büyük oyunu; Azerbaycan halkının sesine kulak vererek ve Azerbaycan Devletinin korunmasını ve ebediyen yaşamasını murat etmek, bu yoldan vazgeçmemek bertaraf edebilecektir.

 

https://www.star.com.tr/yazar/rusya-ve-irana-komsu-olmak-yazi-1484115/

 

Xural.com

Əlaqəli məqalələr

1 şərh

  1. irandaki türk safevi azeri türk devleti ta 1501den beri küresel emperyalimin iran proje azeri safevi türk devletini kurdurmuştur bugünkü iran türk safevi rejimi 1501den beri küresel emperyalizmin maşası projesidir iranda 50 milyon türk diğer 30 tane türk ülkelerine yerleşsin gitsin bakın o zaman iranda küresel emperyalizmin 1501den beri proje rejim devleti kalıyormu kalmıyormu 50 milyon türk iranda yaşadığı sürece iranı safevi türk devleti mollaları yönettiği sürece iran hiçbir zaman ne abd kanada brezilya nato israil körfez ülkelerinin savaşından tek başına kurtulamayacak ne irana hiçbir devlet destek verecek nede iran yaptırımlar ambargolardan kurtularak normal bir ülke haline gelir zaten irandaki 50 milyon türk ve iran türk rejimi abd kanada nato israil körfez ülkelerinin isteğiyle iranı bölmek parçalamak iranda işgalci türk devletleri kurmak istiyorlar ne rusya iranın umurunda ne iran rusyanın umurunda hiçkimse iranın yanında savaşta yer almaz hiçbir ülke kendisini iran için feda etmez sayın yazara sormak isteriz niye gerçekleri konuşmuyor yazmıyorda çarpıtıyor niye irandaki 50 milyon türkün farkında değil niye iranı yönetenlerin 1501den beri halen safevi azeri türk devletinin proje devlet olarak küresel emperyalizm ttarafından iranda kurulduğundan niye haberi yok 30 tane türk ülkeleri varken 30 tane müslüman ülke varken niye iranı dünyada olmayan birinci etnik ırk nüfus iranda yaşıyor yönetiyor bu bile iranda türklerin küresel emperyalizm taafından proje olarak kullanıldığının göstergesidir bu sayın yazara sormak isteri azeri türk safevi mollaları iranın geleceği güvenliği olabilirmi iranı şii yapan küresel emperyalizm tarafından iranda kurdurulan dini tarikatken azerbaycan siyasi yapıya büründürülüp iranda azerbaycan safevi azeri türk devleti küresel emperyalizm tarafından kurduruluyor daha halen bunun farkında değiller sorsanız inkar ederler 30 yıldır irandaki türkleri gidip bir avuç ermenilerden karabağı kurtarmayanlar allah için türk milletine türk partilerine türk medyalarına türk siyasilerine soruyorum karabağ için savaşmayan iran türkleri abd kanada nato israil brezilya körfez ülkeleri işgalcilerine karşı savaşırmı bombalara karşı yani ergeç iranın işgali hedef ya iran ttürkleri özelliklede iran azeri türkleri işgalcilere karşı savaşırmı sizce sorun allah için vicdane marhemete göre karar verinki nasıl bugün iran 1501den beri içler acısı durumda güvenilmez geleceksiz nüfusuyla rejimiyle iran nasıl zoraki yapttırımlar ambargolar altında ezilmiş

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

Back to top button