“Xural” Gazetesini İlham Aliyev’e kim soracak? – “Xural”a Türkiyədən anlamlı dəstək!

cahit kılıçCahit Kılıç

cahitkilic@haberx.com
19 Ekim 2011 tarihinde Xural Gazetesi, icra memurlarının baskınına uğruyor

Daha önceden mal varlığı gene icra memurlarınca zapta alınan Xural’ın, mal varlığı yeniden sayılarak listeleniyor. Duvardaki basit resimlerden, gazetenin yayın yönetmenine hediye edilen yaş günü hediyelerine kadar zapta geçiriliyor.

Öncelikle deprem felaketiyle sarsılan ülkemize ve milletimize geçmiş olsun. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybedenlere ve büyük milletimize başsağlığı diliyorum. Cenab-ı Hakk, milletimize böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın.

Gelelim konumuza…

Değerli okurlarımız hatırlayacaktır, Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev’i eleştiren bir yazı kaleme almıştım. Bu yazım, muhalif Azerbaycan matbuatının internet sitelerinde geniş yer buldu. Google vasıtasıyla ulaştıklarım arasında Bakü’de yayınlanan Xural Gazetesi de vardı…

Bendeniz de bu vesileyle Xural’ı tanımış oldum…

Öğrendiğim biyografisine göre; Xural Gazetesi, 20 Eylül 2011 tarihinde haftalık yayından günlük yayına geçiyor. Ve gene edindiğim bilgilere göre; maddi imkânları oldukça kısıtlı bir grup idealist gazeteci tarafından zor şartlar altında yayınlanıyor.

Anlaşılıyor ki, muhalif basın olmanın şansszılığını yaşıyorlar; iktidar organlarınca veya yetkililerince sık sık haklarında dava açılıyor. Küçük çapta bir gazete olan Xural’a, otuzdan fazla dava açılmış. Bu davaların bir kısmının sonucu olarak da daha önce mâhkemelerce hükmedilen para cezaları var…

Bu arada, 16 Ekim’de  İlham Aliyev, Al Jazeera International Televizyonunda Sir David’e bir mülakat veriyor. Hem ülkede demokrasinin eksiksiz işlediğini, ülke nüfusunun yarısından fazlasının  özgürce İnternete bağlandığını falan anlatıyor hem de muhalefetin Karabağ’ı sattığı gibi ipe sapa gelmez sözler söylüyor… (Benim makalemi yayımlayan Azadlıq gazetesinin İnternet sitesine filtre uygulandığını bizzat tespit ettim. Nerede İnternet özgürlüğü?)

Bu sözler üzerine ülke çapında muhalefet ayağa kalkıyor tabiî… Bu absürd söylemi en sert şekilde tenkid edenlerden biri de Xural gazetesi oluyor doğal olarak…

Derken, 19 Ekim 2011 tarihinde Xural Gazetesi, icra memurlarının baskınına uğruyor. Daha önceden mal varlığı gene icra memurlarınca zapta alınan Xural’ın, mal varlığı yeniden sayılarak listeleniyor. Duvardaki basit resimlerden, gazetenin yayın yönetmenine hediye edilen yaş günü hediyelerine kadar zapta geçiriliyor. Sabah saat 10:00’da başlayan icra takibi, öğleden sonra saat 16:00’a kadar devam ediyor. Normal bir haciz işleminden çok, 25-30 kadar icra memuru ve polisle akşam saat 19:00’dan sonra tekrar gazete merkezine baskın düzenleniyor… Tespit edilen bütün mal varlığına el konuyor. Gazetenin bütün bilgisayarları ve yayın ekipmanları alınarak götürülüyor.

Gazetenin yaklaşık 19 bin Azerbaycan manatı borcu, bu haciz işleminin esbab-ı mucibesi olarak açıklanıyor…

Böyle bir icra takibi veya haciz işlemi nasıl olabilir? Yaklaşık 30 kişiyle bir icra işleminin yapıldığı hangi hukuk ülkesinde görülmüştür?

Zorbalığın gövde gösterisinin açıkça sergilendiği ve hukuk gücünün zulme dönüştürüldüğü bir ülkede; bağımsız hukuk ve özgür muhalefet nasıl olabilir?

Son günlerde, Xural Gazetesi, etraftan getirilen diz üstü bilgisyarlarla, yazarların ve bir kısım halkın seferber ettikleri ufak tefek imkânlarıyla yayın hayatına bin bir zorluk altında devam etmeye çalışıyor…

Şimdi…

İlham Aliyev bugün Türkiye’de…

Ülkemizde basın sansürü var diye çığlık atanlara bir sualim olacak:

Her türlü muhalif sesi boğan İlham Aliyev’e, bugün medyanın önüne çıktığında Xural Gazetesine uygulanan baskını kim soracak?

Hangi babayiğit, Bakü’deki meslekdaşlarına sahip çıkacak ve onların boğulan seslerine ses verecek?

Kardeş ülke, kardeş millet olmak o ülkedeki despotizme göz yummak anlamına gelmez. Bilakis, kardeşlerin hürriyetlerine ve hukukî haklarına sahip çıkmak da kardeş halkın vazifesi olmalıdır…

***

Not:

1-) Aliyev ve Erdoğan ortak basın toplantısı yaptılar. O soruyu sorabilen bir babayiğit çıkmadı.

2-) Son gelen bilgilere göre Xural Gazetesinin genel yayın yönetmeni Evez Zeynallı hakkında cinayet soruşturması açılmış. Komediye bakınız! Cinayet suçlaması, nasıl oluyor da bir ülkenin canı istediği zaman soruşturma açabildiği, istemediği takdirde görmezden gelebildiği bir suçlama biçimi olabiliyor?! Böyle bir hukuk sistemi olabilir mi Allah aşkınıza?! Madem ortada bir cinayet suçu vardı, bugüne kadar niye susmuşlar acaba?! Açıkça görülüyor ki ortada bir kara mizah var. Bakalım nasıl sonuçlanacak!

3-) Bu köşede, gerekirse her gün elim yakalarında olacak. Oradaki haksızlıkları Türk medyasına taşımayı kendim için bir görev olarak kabul edecek, gündeme taşımaktan asla imtina etmeyeceğim!

Əlaqəli məqalələr

8 şərh

  1. Hakim, aynı zamanda hem davacı hem de hüküm veren olursa, vay haline o davalının. Kime gidecek, kimi kime şikayet edecek! Ve de veyl o hakime ki, Allah katında layığını bulacaktır. Cehennemin kapısı zalimler için her daim açıktır.
    Hak ve adalet için, mazlumlara yapılan zulümlere karşı, kalbimiz Xural Gazetesiyle birliktedir. Allah yardımcınız olsun.

  2. Güzel insan,
    Azerbaycan maalesef dünkü dikta Türkiye’sini aynıyla taklid ediyor. Kılavuzu karga olduğu için burnun pislikten çıkması mümkün değil. Dünün Türkiyesi’ne bakacaklarına hiç değilse AK Parti devrine baksalar, yine iyidir… Cesur ve samimi çıkışınızı gönülden alkışlıyorum…

  3. Azerbaycanda bu tür olaylar bilenler için çok sıradan. İnsan hakları açısından Azerbaycanın devlet notu sıfıra yakın. Bu güzelim insanlara böyle despot bir idare altında yaşamak yakışmıyor.

  4. İlhan Aliyevin,maalesef ülkesini yani kardeş azerbaycanı kötü yönettiğini zaman zaman okuyoruz ve duyuyoruz.Önce Azeri kardeşlerimizin GERÇEK CUMHURİYET-İNANÇLARA SAYGILI LAİKLİK-DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI KONUSUNDA bilinçlenmesi gerekir.Dışarıdan bir müdahalede bulunmak yanlış olur.Cahit Kılıça da cesaretinden ve çalışmasından dolayı teşekkür ederim.

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

Back to top button